www.progressive.ua
Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Cum scoatem petele?

Cum scoatem petele? #2189

Intrebarea mea e cum scoatem petele de tot felul, de pe haine? De exemplu petele de ulei, fructe de pe haine colorate?
The administrator has disabled public write access.

Re:Cum scoatem petele? #2196

:good caci toate hainele Alexiei sunt mai mult sau mai putin patate cu diverse.
Sa nu pun la socoteala ca a inceput gradi si vine cu hainele si mai si...
Ultima data a venit cu plastelina pe haine, fata si chiar si in par :box

Si ca sa incep eu...cand sunt ceva pete, bag la clor si dc iese in \"degrade\" hainuta zic ca asa se poarta si o dau la haine de casa :na-na

Re:Cum scoatem petele? #2197

Din ce imi aduc eu aminte...petele de cerneala ies cu lapte(se lasa la inmuiat in lapte pata),petele de ceara ies cu fierul de calcat si sugativa(merge si cu un ziar ceva dar risti sa patezi haina de tus),petele de fructe ies cu saliva(adik iei tesatura si o sugi ca un bebelus...evident merge la pete mici de ex daca scapi o visina pe rochie si daca pata este proaspata),petele de rugina ies cu zeama de lamaie sau apa cu sare de lamaie,petele de sange ies cu apa oxigenata.
Astea imi vin in minte acum,daca mai aveti pete mai intrebati si poate imi aduc aminte.

Re:Cum scoatem petele? #2204

Petele vechi de ulei?
De exemplu noi am primit un combinezon de iarna cadou, dar cand a ajuns tati cu el acasa am observat ca pe un crac are o pata mare de ulei. Nu stiu cu ce ar putea sa iasa. Auzisem de detergent de vase pe pata cu pricina. Asta am sa incerc chiar maine, dar daca stiti si vreo alta metoda... mai ales ca-i si colorat (rosu)...

Re:Cum scoatem petele? #2223

Petele vechi de ulei se scot cu...FOARFECAAAA! :clap: Sau cosi ceva deasupra... niste briz-brizuri (dak nu's multe pete normal)...eu asa fac.

In rest...clor sau vanish sau Ariel (dar in ultima vreme vad k s-a cam prostit Arielu')

La cele de ceara am incercat eu cu sugativa...nu a tinut..s-a intins k o pleasca. Intr-un final, am mai scos-o riciind pata cu unghia pina a iesit ceara din tesaturi.... Asta aviz celor care poarta lucruri bune sau la care tin, cind se duc de Paste la biserica:P

Re:Cum scoatem petele? #2229

Eu scot petele de mancare de pe hainutele lui Lucas tot cu Vanish.Las o noapte intreaga hainuta imbibata cu el si dimineata e ok.aca nu repet operatia,:P

Re:Cum scoatem petele? #2234

Marce, eu am scos de fiecare data petele de ceara cu fierul de calcat si servetel si a fost ca noua haina apoi.

Re:Cum scoatem petele? #2243

Eu tot Vanish folosesc dar nu merge la orice. Astea de fructe in general ies daa sunt proaspete.

Re:Cum scoatem petele? #2413

Singura chestie pe care stiu sa o fac pt petele de ulei e sa pun sare deasupra, atunci cand e pata proaspata. Si dupa aia Vanish, dar am auzit si varianta cu detergent de vase.
Eu acum am luat Vanish pt covoare, tapiterii si vad ca mi-am curatat fotoliile care erau pline de..voma:victory de la ultima batalie cu virusii.
Pt mocheta am auzitr ca este nu stiu ce spray cu spuma - Bio Carpet parca - pe care il aplici pe mocheta si o curata f bine...
Dar oricum ce e pata veche, de orice ar fi ea..acolo ramane. Nici Vanishul ala Oxi Action caree destul de scump n-o scoate...
Last Edit: by Gio13.

Re:Cum scoatem petele? #2419

Bai, am scos pata.
Am pus combinezonul in apa, sa fie ud, apoi pe pata am turnat din belsug detergent de vse (Trim+Fairy) + Vanish, am lasat peste noapte asa cu detergentii si dimineata am bagat la masina si s-a dus. Nu mai e nici o urma.

Re:Cum scoatem petele? #4020

Petele de ulei ies destul de usor cu un produs care se numeste Ultraderm. Se gaseste la peco sau pe la piese auto. Este pt. spalat mainile de vaselina si ulei; e ca o pasta.

Eu scot petele cu un inalbitor de la Amway. Se numeste simplu Bleach. Il folosesc si pe rufe colorate. Doar ca se activeaza in apa f fierbinte. Asa ca pun hainutele in apa fierbinte (aproape nu poti sa tii mana in ea) cu detergent si chestie de-asta si le las acolo vreo 4 ore. Apoi le bag in masina, la 70 grade, unde mai adaug un pic din Bleach in detergent ,la spalarea principala. Si ies absolut toate petele. Pana si cele de banana, pe care le urasc sincer.

Re:Cum scoatem petele? #4455

si eu scot petele cu vanish, dar aveti grija sa nu se arda materialul.
sa va zic ce am patit eu: aveam o camasuta alba suuuuper frumoasa. am pus o la inmuiat cu dero intr o galeata de tabla si ... am scos o de acolo cu pete de rugina pe ea. apoi am zis las ca o salvez cu vanish si am turnat ca n reclama direct pe pata; era seara. am adormit si dimineata camasa mea gaurita in locurile unde pusesem vanish.

acum le las doar 10-15 min. e bun.

cristina

Re:Cum scoatem petele? #4468

VANISH.

si,orice pateaza,il pun la lighean la inmuiat,ca daca se invecheste e posibil sa nu se mai ia...desi s-a mai intamplat,si intre Ariel si vanish pus la fiecare spalare,nu avem nici o pata pe hainute.

Re:Cum scoatem petele? #55022

pentru ca tot se plangea o colega de forum ca ii da batai de cap cateva pete...m-am gandit ca poate va vor ajuta cateva sfaturi...vreodata, cand o sa aveti nevoie :)
Asa ca o sa va redau aici \"sfaturile bunicii\". Sunt din reviste vechi, daca mai tineti minte ca erau...\"sfaturile bunicii\" :grin:

Pentru guma de mestecat
Se pune partea cu guma in apa rece, se rade cat se poate cu cutitul, apoi se curata urma petei si ceea ce a ramas din guma cu un solvent, alcool medicinal de exemplu, pana ultimele urme ies.

Petele de fructe
Se scot cu solutie de sare de lamaie cu care se freaca locul patat, apoi se clateste repede cu apa rece.

Petele de sange
Se scot cu solutie de sare de lamaie sau apa oxigenata, apoi se clatesc cu apa rece, dupa curatarea petei se spala cu apa calda si mult detergent.
Nu se foloseste niciodata pe o pata de sange apa calda, ea fixand pata pe material petele de rugina se inmoaie in lapte crud 30 minute si apoi se intind la soare inca 1 ora, apoi se baga la masina de spalat.

Petele de vin rosu
Petele de vin de pe fata de masa se scot cu orice alcool alb: tuica, vodca, alcool pur petele de rasina se scot cu un tampon imbibat cu benzina usoara.

Petele de alcool, ceai, ceai de pe piele se curata cu solutie de parti egale apa + alcool.

Petele de iod se presara proaspete cu faina sau amidon, se lasa 1-2 ore, se spala apoi cu detergent si apa.

Petele de cafea se scot cu apa sarata, in care se tine materialul 1 ora, apoi se clateste.

Petele de transpiratie se scot cu o solutie de apa si otet.

Petele de ceara se scot cu o hirtie pusa peste ele si apoi se calca cu un fier incins, se repeta cu alta foaie de hirtie pina toata ceara s-a transferat prin caldura pe aceasta si locul este curat.

Petele de mucegai se inmoaie in otet 1 ora daca pata e proaspata, apoi se clateste cu apa si sapun.

Petele de fond de ten se scot cu miez de paine, prin frecare usoara.

Petele de iarba proaspete se scot cu o solutie de lamiie si apa, sau spirt fierbinte. Atentie cind incalzesti spirtul!!!

Petele de grasime proaspete se scot prin punerea de pasta de dinti pe pata, se lasa sa se usuce, apoi se freaca cu o perie sau se pune pe pata faina sau amidon pina se absoarbe grasimea, se freaca pata bine lasa 1 ora, apoi se spala cu detergent si apa.
„Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau,
ci de aceia care ii privesc si refuza sa intervina.”

Albert Einstein

Re:Cum scoatem petele? #55025

Petele de cerneala si pix se curata cu lapte daca sunt proaspete. Daca locul a fost curatat si cu altceva pixul va iesi foarte greu sau de loc.
Un alt sfat al bunicii ar fi cu privire la scoaterea petelor de mina de pix de pe haine, cu ajutorul spirtului, imediat ce pixul a atins o tesatura se adauga putin spirt, se freaca putin locul respectiv si in cateva momente am scapat de pata.

Petele de cacao se inmoaie in apa rece, apoi se freaca cu glicerina pina se curata, se clateste cu apa si sapun locul.

Petele lasate de curatatul cartofilor sau a vinetelor de pe miini se curata prin frecarea mainilor cu ramasite de lamaie sau apa cu sare de lamaie sau otet.

Petele de parfum se scot cu glicerina calda apoi se clatesc normal.

Petele galbene de pe tesaturi se scot cu o solutie de bicarbonat cu apa, se lasa la inmuiat o ora apoi se clatesc normal.

Scoaterea petelor de alcool
Petele provocate de bauturile alcoolice trebuie imediat tamponate.Pentru aceasta e bine sa aveti mereu in casa o solutie compusa din o parte otet alb si doua parti alcool.

Petele de ulei(de floarea soarelui sau de masline) de pe haine se pot scoate mult mai usor daca se toarna niste detergent de vase pe pata, se lasa la inmuiat cateva zeci de minute si apoi se spala la masina. Daca nu avut succes total din prima operatie, repetati procedeul si a doua oara garantat nu veti mai avea urma de pata.

Petele de cafea se curata imediat cu o carpa curata si apa minerala gazata, apoi se spala normal in masina de spalat.

Petele proaspete de pe rufele din tesatura alba de bumbac dispar daca se tine rufa deasupra unui vas cu aburi dintr-o solutie formata dintr-o lingura de amoniac si un litru de apa.

Petele de cafea, ceai, sange, iarba se pot scoate usor de pe tesaturile de in, bumbac, canepa, daca le frecam cu apa oxigenata. Sau prin spalarea cu apa calda, la care se adauga 20 ml amoniac si doua linguri de orice detergent.

Petele de ciocolata de pe haine se scot prin frecare cu apa foarte sarata.

Petele de ceara se scot de pe tesaturi prin punerea petei intre doua sugative (sau o bucata de material care absoarbe), apoi se calca cu un fier de calcat putin incalzit. Sugativele se schimba mereu, pana cand dispar complet petele. Apoi locul se va sterge cu alcool.

Petele de cerneala rosie de pe tesaturi dispar in 24 de ore daca intindem putin mustar deasupra lor, iar a doua zi spalam locul respectiv cu detergenti obisnuiti.

Petele de cerneala de pe tesaturi se curata daca se tine portiunea patata in lapte fierbinte sau daca se toarna peste petele respective cateva picaturi de lapte fierbinte. Sau prin inmuiere in zeama calda de lamaie ori prin inmuiere intr-o solutie formata dintr-o lingurita de sare de lamaie si 200 ml apa calduta.

Albert Einstein

Re:Cum scoatem petele? #55026

Mirandolina a scris:
Oau, ce de sfaturi!
Eu am leacul spalat de mai multe ori + vanish. A, si mai exista un produs nemtesc, imi scapa numele acum, ceva gen Doctor Oetker =)) Il caut si va spun neintirziat.
Multumim, Mary! :rose
Ella :kiss:

Albert Einstein

Re:Cum scoatem petele? #55254

Dar pete de acuarela ati reusit sa scoatei cu ceva? Sau nu a ajuns nimeni acolo? Ca Alex fix cele mai frumoase hainutze le aranjeaza asa.

Re:Cum scoatem petele? #100783

Uff, Livia! Cat mi-as dori sa fi raspuns cineva la intrebarea asta :pace matei isi decoreaza saptamanal hainele si nu mai ies afurisitele de acuarele, oricat de scumpe si de firma ar fi :((

Am incercat cu Vanish si Ace gantil, insa degeaba...

Deocamdata sa invatam din experienta altora :)
alinuk a scris (despre petele de pe pereti):

...faci un maclavais intr-un lighean: apa, mr muscolo si putin vanish
(subst cam cate un capacel, iar apa cam un litru)
si cu un burete umezit aici dai peste pete..se iau cam la cateva secunde dupa ce se umezeste portiunea
apoi dupa ce pata nu se mai vede, dai cu un scutec uscat, carpa din bbc pe toata zona...asa incat se uniformizeaza partea umezita

adica nu raman dare...

asa am procedat si peretii mei sunt acceptabili, desigur nu perfecti, ca noi...dar incomparabili cu ce era inainte

Re:Cum scoatem petele? #100791

LILI,daca nu se pateaza la gradinita ,si e vorba de acuarelele de casa,cauta din cele mai ieftine,care se duc cu apa.
eu am unele care se iau cu apa simpla,nu lasa ncii o pata,spal masa cu laveta,peretii...si pe haine se ia tot la spalat normal.dar nu sunt acuarele in ulei,ca nu sunt ei de d-astea.acuarele cum erau pe vremea mea,care se luau si pe atunci.
cauta din astea simple.

eu folosesc o solutie anti grasimi,care merge in special la bucatarie,stropesti (e bidon cu spray in cap) si curge efectiv grasimea,e bun si pt petele pe haine,se da direct pe pata si se baga la masina...Si pt pereti,stropesc direct,fac si lighenusul cu amestec ca sa am buretele ud,spal asa peretii ,apoi clatesc cu laveta.

solutia asta m-a scos din multe pete,daca nu din prima,din a doua,a treia spalare.
plus Vanish cam la toate spalarile.

acolo trebuie sa aveti o solutie din asta de grasimi pt bucatarie..ca sigur nu e la fel.

ma intereseaza PETELE DE PIX de pe CANAPELELE DE PIELE.
ale mele sunt grena.
prima data a reusit sa le stearga sotul cu SPIRT si frecat mult...dar acum e mult pix ! m-a omorat copilu' asta mic!
acum am cumparat niste bureti "magic" ,care ar avea in el o solutie,adica doar inmoi buretele in apa si se activeaza solutia,si speli.
vara-mea mi-a zis ca a spalat asa canapele BEJ-deschis SI S-A LUAT PIXUL.Sa vedem si la mine,cand m-oi apuca de ele.

poate aveti si voi bureti asemanatori.aici au fost 2 euro si ceva parca.2 la pachet,nu stiu cat tin.

CREMA DE PLAJA data de copii pe pereti NU s-a mai luat cu anti grasime.nu se va prinde nici vopseaua acolo,va trebui sa dam cu o solutie care se da la mucegai,si la alte pete inainte de zugraveala.

am CREMA data pe lenjerii-tot Andres ! a uns lenjeria cu cutii din alea mari de crema,cateva.
la lenjeriile mai albe nu se mai cunoaste,ori ca am pus albitor,ori ca nu se vede.dar am una MOV-ROZ si se cunosc urme de pete ca de ulei..crema.si nu s-a luat.dar nu am pus nimic,fiind colorata si atunci proaspat nu mi-am dat seama,am vazut cand am calcat-o.
am sa vad la spalarea viitoare daca se ia cu vreo metoda.(anti grasimea sau vanish)

petele de bulion,tomate,sosuri rosii de spaghete -pe hainele albe,se iau greu daca nu le bag imediat la inmuiat.

Re:Cum scoatem petele? #100815

Iubire, sunt acuarele pe baza de apa!!! tocmai asta e culmea, ca ar fi trebuit sa iasa :pace Sunt acuarele simple, si daca la inceput am zis c:pace am luat chinezarisme, care poate sunt de calitate proasta, apoi am luat Disney...aiurea, aceeasi Marie cu alta palarie...tot nu ies la spalat.
  • Page:
  • 1
  • 2
Moderators: Lily
Time to create page: 0.236 seconds
Banner